U Klub žena Belo Blato stigao je prvi plastenik sa svom potrebnom opremom i rasadom! Udruženje je imalo viziju da uzgaja jagode i ruže i jedva čeka da se oproba u tome. Međutim, zahvaljujući stručnim savetima zaposlenih iz Savacoop preduzeća, shvatili su da su mogućnosti uzgoja i iskoristivost plastenika tokom čitave godine mnogo veće, pa će se ove vredne žene upustiti u zaista ozbiljnu poljoprivrednu proizvodnju.
– Interesantna nam je bila priča da ove vredne žene žele da se upuste u ozbiljnu poljoprivrednu proizvodnju s malim znanjem u ovoj oblasti, pa smo želeli da im pomognemo kako materijalno, tako i savetima o pravilnom uzgoju, kako bi ta proizvodnja bila kvaltetna i uspešna. Nadamo se da ćemo ih u narednom periodu obilaziti zajedno s našim zaštitarima, kako bismo im pomogli da čitav proizvodni proces teče što bolje – izjavila je Jelena Kantar, marketing menadžer kompanije Savacoop.
– Udruženja su neophodna u svakoj oblasti, jer bez razmene iskustva, znanja, resursa nema napretka. Udruženje SPES je sa velikim zadovoljstvom učestvovalo u ovoj donaciji. Vidimo još mnogo mogućnosti za saradnju sa svim udruženjima iz projekta „Jaka žena, snažno selo“ i sigurni smo da je ovo tek početak velikog prijateljstva – rekla je Lisa Brown, predsednica Udruženja SPES.
Ova donacija nije obradovala samo članice Kluba žena Belo Blato, već i njihove komšije i sugrađane, jer svi u ovom plasteniku vide nadu za oživljavanje sela. Pre svega se nadaju da će kontinuirana proizvodnja tokom čitave godine obezbediti stalna radna mesta. Uz to, mladima se pruža šansa da stiču praktična iskustva u modernoj poljoprivrednoj proizvodnji, a svakako su svedoci da se istrajnošću i pozitivnom energijom postižu rezultati i ostvaruju snovi, baš kao što su to uspele članice Klube.
– Važno je naglasiti da ova saradnja nije jednosmerna i jednokratna, već se trenutno ukazala prilika da donatori pomognu udruženju, ali ćemo svi tu uslugu i pomoć kasnije uzvratiti kroz neki drugi vid saradnje i u tome je smisao ove naše priče, povezivanje i umrežavanje ljudi oko zajedničkog cilja. Belo Blato je primer dobre prakse kako jedno malo selo može da okupi sve svoje stanovnike, bez obzira na nacionalnu i versku pripadnost, generacijske razlike, i ujedini ih oko zajedničkog cilja. Pokazali smo i budućim donatorima ne pričamo prazne priče, već da zaista želimo da doprinesemo ekonomskom osnaživanju žena sa sela, što je jedan važan korak u osnaživanju čitavog našeg društva – iznela je Marija Vujaković, direktorka BSC centra.
Ova donacija je tek prva u nizu i sigurni smo da ćemo, zahvaljujući društveno-odgovornim pojedincima i kompanijama, u narednom periodu obradovati i druga udruženja koja učestvuju u našem projektu.